Tanácsok a filmiparban való munkavállaláshoz
(MTI) - Magyarországon nem állt le a filmes élet a koronavírus-járvány miatt, az elmúlt hónapokban is azon dolgoztak, hogy a mintegy húszezer hazai szakembernek folyamatos munkát biztosítsanak - mondta Káel Csaba szerdán a 10. születésnapját ünneplő budapesti Origo Filmstúdióban.
Miközben 2019-ben rekordot döntött a magyar filmipar, az előző évhez képest majdnem 50%-kal, 164,4 milliárd forintra nőtt a közvetlen filmgyártásra nyilvántartásba vett összeg, Magyarországon hamarosan újraindulnak a nemzetközi produkciók forgatásai. A Netflix néhány héten belül kezd forgatni, augusztusban visszatér a Dűne stábja és több élvonalbeli gyártó is előkészíti már a visszatérést a magyarországi stúdiókba. A Nemzeti Filmintézet a forgatások biztonságos újraindításához közzétette COVID-19 ajánlását, melynek célja a filmipari dolgozók egészségének védelme.
A Kormány Gazdaságvédelmi Akcióterve keretében valósulhat meg a Nemzeti Filmintézet beruházása, mely a fóti stúdiókomplexum átfogó fejlesztésére irányul. A kiemelt jelentőségű beruházás a hazai filmipar világviszonylatban is élvonalbeli szerepét és versenyképességét biztosítja hosszú távon.
NMHH: Harmadik éve folyamatosan százmilliárd forint fölött költöttek filmgyártásra Magyarországon, amelynek 84 százaléka kizárólag külföldről érkezett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartása szerint. Az összesített nézőszámok alapján tavaly a Mamma Mia! Sose hagyjuk abba című filmre váltottak a legtöbb jegyet a hazai mozinézők. Az utolsó negyedévben az artmozikban a tizenkét legnézettebb filmből hét volt magyar.
A magyarországi filmes összköltés 2017-ben 108,2 milliárd forint volt, de már az idei első félévben is elérte a 44 milliárd forintot a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartása szerint. 2018 első negyedévében a Valami Amerika 3-ra váltottak legtöbben jegyet, az art mozikban pedig a Testről és lélekről tarolt az egész első félévben - olvasható az NMHH oldalán.
A Filmalap kezdeményezésére 25-ről 30 százalékra nő a filmszakmai közvetett támogatás mértéke, amennyiben az Országgyűlés elfogadja az erről szóló törvényjavaslatot. A változtatás célja, hogy a magyar filmipar megőrizze vezető pozícióját, tovább növelje versenyképességét az európai filmgyártásban. A megemelt állami támogatás a kisebb költségvetésű, magyar kultúrát, történelmet bemutató filmalkotások megvalósulását is elősegíti. A támogatás mértékének emelését az Európai Bizottság 2024. december 31-ig jóváhagyta, az erre vonatkozó törvényjavaslatot a Kormány nevében dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn nyújtotta be az Országgyűlésnek.
Minden magyarországi filmes produciónak nyújtott 1000 forintnyi adó-visszatérítés 1248 forintnyi adóbevélt generál, 3240 forinttal növeli a GDP-t; 1 milliárd forint adó-visszatérítés 555 munkahely létrejöttét segíti, vagyis Magyarországnak egyértelműen megéri, hogy ösztönzőkkel igyekszik minél több külföldi filmes produkciót az országba csábítani – derült ki abból az elemzésből, amelyet az OrienTax adótanácsadó cég és a Candole Partners tanácsadó cég a Magyar Nemzeti Filmalap megbízásából készített.
A magyar filmtámogatási rendszerben az egészestés mozifilmeket a Magyar Nemzeti Filmalap, míg a televíziós, internetes és egyéb rövid tartalmakat az NMHH Médiatanácsának Média Mecenatúra programja támogatja.
A 25 százalékos közvetett filmtámogatási rendszer előnyös a magyar és a Magyarországon forgató külföldi produkciók számára, és a nemzetgazdaságot is élénkíti.