(2013, dokumentumfilm, digitális, színes, 63 perc)
A dokumentumfilm teljesen új szemszögbõl mutatja be a Kádár-korszak állambiztonsági munkájának egy szeletét. Elõször szólal meg egykori tartótiszt, ráadásul a katolikus egyházi vonalról, másrészt a szembesítés módszere, mint kendõzetlen párbeszéd új megvilágításba helyezi és még hitelesebb képet ad az akkori állambiztonság céljairól, beszervezési eszközeirõl és a végrehajtás módszereirõl.
Fõszereplõje egy volt rendõrtiszt, "a tartótiszt", számtalan ügynök, hálózati személy beszervezõje és tartója. Fõ szakterülete az "egyházi reakció" elleni harc.
Elõbb a Komárom megyei Rendõr fõkapitányságon teljesít szolgálatot, majd a 80-as évek közepén a fõvárosba kerül, és országos szinten folytatja megkezdett tevékenységét egészen a rendszerváltásig, e terület egyik felelõs irányítójaként, mint a Belügyminisztérium III/III-1-b alosztály vezetõje alezredesi rangban.
A dokumentumfilmben saját életét tárja elénk, nagy hangsúlyt fektetve az évtizedeken keresztül végzett titkos feladatára, kezdve a belsõ motivációjától, szakmai fogások bemutatásán keresztül a film vége felé kiteljesedõ utolsó összegzéséig. Miközben betekintünk a dossziéhalmazok sokasága közül kiemelt, végtelen mennyiségû jelentésekbe, az egykor szigorúan titkos iratokba.
A fõhõs szembesítése megfigyeltettjeivel - köztük ma plébános, egykor káplán; ma templomigazgató, egykor egyházi gimnáziumi igazgató; ma megyéspüspök, egykor plébános -, a felek közti beszélgetések érzékeny pontokat feszegetnek és rávilágítanak arra, a kérdés a mai napig sem rendezõdött.
A film karakter és korrajz egyben, és annak a felismerése, hogy szavakkal le lehet zárni ugyan a múltat, de mélységeiben és igazán feldolgozni, abból okulni, ki-és megbeszélés, akár a fájdalmas szembesítés nélkül nem lehet.
2014 - Los Angeles-i Magyar Filmfesztivál: A Kaliforniai Magyar Ház díja
Ha hibát, pontatlanságokat talál, kérjük, jelezze a nfi@nfi.hu email-címen, ahol az adatbázissal kapcsolatos egyéb észrevételeit is szívesen várjuk!